Používané materiály

K výrobě šperků a dalších předmětů používáme výhradně přírodní materiály zakoupené v České republice od spolehlivých a dlouholetých velkoobchodních dodavatelů. 

Přírodní minerály (polodrahokamy, drahé kameny) 

Všechny minerály, které používáme, jsou přírodního původu, nikdy se nejedná o syntetické napodobeniny. Kameny mohou být upravené do pravidelných i nepravidelných tvarů, mohou být hlazené, leštěné, broušené či fasetované. K výrobě používáme nejčastěji kameny o průměru 4, 6 nebo 8 mm. Konkrétní vlastnosti a velikosti minerálů najdete vždy v popisu výrobku.

Minerály mají různou tvrdost, křehkost, citlivost na vodu, ale také např. na pot (působení soli a kyseliny mléčné), světlo, teplo či chemické sloučeniny. Některé kameny jsou velice stálé, jiné minerály jsou mnohem citlivější. Tyto vlastnosti určily geologické procesy při jejich vzniku před miliony let. Proto mohou být některé kameny velice citlivé na neopatrné zacházení. Mohou být např. poškrábány, nárazem na jiný tvrdý předmět mohou popraskat, pukané kameny se mohou při pádu na zem odštípnout či rozpůlit, některé kameny mění svoji barevnou intenzitu vlivem světla nebo tepla. 

Minerálům a drahým kamenům jsou již od starověkých dob přisuzovány blahodárné účinky na naše duševní i fyzické zdraví. V dnešní literatuře, ale i ve starověkých spisech antických filozofů a lékařů naleznete informace o léčivých kamenech nebo léčivých účincích jednotlivých minerálů. Tyto účinky však v žádném případě nemohou nahradit klasickou léčbu. Při fyzických, ale i duševních obtížích vždy vyhledejte odbornou lékařskou pomoc. 

Chirurgická ocel

Na výrobu šperků používáme chirurgickou ocel s typovým označením 316L, což je normou stanovená nerez-ocelová slitina železa, uhlíku, chromu, niklu, molybdenu a v malé míře také manganu, křemíku, fosforu a síry. Přívlastek „chirurgická“ získala ocel kvůli výrobě nástrojů původně v chirurgii, dále ve farmaceutickém průmyslu (tělní implantáty) a až později se dostala i do šperkařství. Tatáž ocel se využívá i pro výrobu piercingů, u nichž musí být splněny veškeré výše zmíněné požadavky.

Chirurgická ocel a šperky z ní jsou tedy ideální pro osoby s vyšší citlivostí na kovy. Naopak těmto osobám se nedoporučuje nosit bižuterii, která má vyšší podíl niklu či niklových solí, a tudíž může pokožku dráždit. Samotná ocel typu 316L sice malé množství niklu také obsahuje, ale povrchová vrstva oceli vzniklá leštěním uvolňování tohoto niklu zabraňuje.

Chirurgická ocel je vynikající odolný a velmi tvrdý materiál, který předčí většinu materiálů používaných ve výrobě šperků díky svým vlastnostem, pro které je v poslední době tak oblíbená nejen mezi mladými lidmi. Pro své vlastnosti je také někdy nazývána kovem 21. století.

Vlastnosti

1.Je hypoalergenní, tzn., že nevyvolává žádné alergické reakce
2.Neoxiduje, na povrchu se netvoří žádné skvrny
3.Je barevně stálá, nemění svoji barvu
4.Je vysoce odolná vůči podření a poškození
5.Chirurgická ocel udržuje déle svůj lesk

Nerezová ocel

Na výrobu šperků používáme také nerezovou ocel, což je mírnější normou stanovená nerez-ocelová slitina železa a dalších prvků, jako je uhlík, chrom a mnohé další. Přívlastek "nerezová" získala ocel kvůli svým nekorodujícím vlastnostem, nejedná se však o ocel chirurgickou, nemusí být tedy zcela hypoalergenní.

Je mnohem tvrdší, než běžný bižuterní kov, a mezi její klíčové vlastnosti patří zejména odolnost proti korozi a barevné nestálosti. 

Tibetské stříbro

Slitina tzv. tibetského stříbra obsahuje jako hlavní složky měď a cín (případně i určitý podíl niklu) a malá množství dalších kovů, díky kterým může slitina specificky černat. Slitinu lze dále pokovovat a vytvářet na ní různé povrchové úpravy v libovolném lesku či barvě. Pro výrobu přívěšků a korálků je používána zejména kvůli svým skvělým vlastnostem při zpracování, dovolí vytvořit mnohem jemnější vzor, než tvrdší kovy jako je chirurgická či nerezová ocel.

Bižuterní kov

Jako bižuterní kov je označena slitina bez přesných poměrů jednotlivých kovů a každý výrobce si ji upravuje podle svých potřeb. Největší podíl ve slitině obsahuje zinek a dále pak zpravidla měď, ale někteří výrobci ji zaměňují za železo, či nikl. V malém a stopovém množství (0,01 - 1 %) pak slitina může obsahovat skutečně pestrou směs příměsí (včetně i nekovových prvků jako např. fosfor, křemík, uhlík a jiné) - některé slouží ke zlevnění slitiny, jiné ke zlepšení jejích vlastností.

Elastické vlákno

Náramky jsou navlékány na dvojité elastické vlákno o průměru 0,8 mm, které je vyrobeno z elastické gumy. Jeho struktura, která je spletena z velkého množství jemných vláken, zvyšuje jeho odolnost proti přetržení.

Peří

Zejména k výrobě lapačů snů používáme výhradně přírodní peří, nejedná se o syntetické napodobeniny. Pestrých barev je dosaženo barvením peří, ke kterému jsou používány zdravotně nezávadné a barevně stálé barvy. Peří barvu nepouští, nešpiní a dlouho si zachová své syté odstíny i pod vlivem slunečního světla.